Çin'in Sınır Ötesi E-Ticareti 280 Milyar Dolara Ulaştı!

Çin Gümrük raporuna göre, Çin'in sınır ötesi e-ticaret ithalat ve ihracatı ilk kez 2022'de 2 trilyon yuan'ı (yaklaşık 280 milyar ABD Doları) aştı. Raporda, çevrimiçi mal ticaretinin 2022 yılında önceki yıla göre %7,1 büyüdüğünü söyledi. ABD, e-ticaret pazarının %34,3'ünü, İngiltere ise %6,5'ini oluşturuyor ve Çin'in başlıca ihracat kalemleri giyim, ayakkabı, çanta ve elektronik ürünlerden oluşuyor. Xinhua başka bir raporda, 2023'ün ilk beş ayında Çin'in toplam ithalat ve ihracatının yıllık %4,7 artarak 16,77 trilyon yuan'a (yaklaşık 2,36 trilyon $) ulaştığını söyledi.

Çinin sınır ötesi e-ticaret ithalat ve ihracat toplam hacmi 2022 yılında ilk kez 2 milyar Yuan’ı aşarak 2,1 trilyon Yuan (280,55 milyar USD) olarak gerçekleşti. Bu veriler ışığında 2021 yılına göre sınır ötesi e-ticaret hacmindeki büyüme 7,1 artış gösterdi. 

Çinin güçlü çevrimiçi mal ticareti, dünya çapında yüz yüze ticareti sınırlayarak e-ticaretin büyümesine yol açan COVİD-19 salgınının etkisini yansıtmaktaydı. İstatistik sağlayıcılara göre, 2022 yılında küresel e-ticaret satışları %6,9 artarak %28,2 trilyon dolara ulaştı. 

Oberlo araştırma şirketinin verilerine göre, en büyük çevrimiçi alışveriş pazarlarındaki son e-ticaret satış büyüme istatistikleri, eğilimin önümüzdeki bir kaç yıl içinde Amerika’da büyümenin devam edeceğini gösterdi. Statista rakamlarına göre ise ABD e-ticaret satışlarının 2022de 907,9 milyar dolardan 2025te 1,4 trilyon dolara yani %50 artacağı tahmin edilirken, Avrupa’da büyümenin %47 olarak gerçekleşmesi bekleniyor. 

Oberlo’ya göre, en yüksek e-ticaret satışına sahip ülke olan Çin’in çevrimiçi perakende sektörünün bu dönemde %15 büyümesi bekleniyor. Analistler, Çin’deki görece yavaşlamanın, ülkenin çevrimiçi alışveriş büyümesindeki zirveye önceki yıllarda ulaşmış olmasına bağlıyor.

Devlet haber ajansı Xinhua, GAC’ın raporu Kuzey Çin’in Hebei Eyaleti, Shijiazhuang’da düzenlenen 2023 Çin (Langfang) Uluslararası Ekonomi ve Ticaret Fuarı sırasında düzenlenen bir forumda yayınladığını söyledi.

2022’de Çin’in toplam sınır ötesi e-ticaret ithalatının %21,7’sini Japon ürünleri oluştururken, ABD ürünleri %17,9’unu oluşturdu.

Rapora göre, tüketim malları ihracatın yüzde 92,8’ini ve ithalatın yüzde 98,3’ünü oluşturdu.

GAC yetkilisi Lyu Daliang, bu yılın başından bu yana Çin’in sınır ötesi e-ticaretinin büyüme ivmesini sürdürdüğünü söyledi.

Lyu, “Bir GAC anketi, işletmelerin %70’inden fazlasının 2023’te istikrarlı veya büyüyen sınır ötesi e-ticaret beklediğini gösterdi” dedi.

Xinhua başka bir raporda, Çin’in toplam ithalat ve ihracatının 2023’ün ilk beş ayında yıllık bazda %4,7 artarak 16,77 trilyon yuan’a (yaklaşık 2,36 trilyon $) yükseldiğini ve durgun dış talep karşısında direncinin devam ettiğini söyledi.

Lyu tarafından bu ay yayınlanan bir GAC raporuna atıfta bulunulan raporda, söz konusu dönemde ihracatın yıllık bazda %8,1, ithalatın ise %0,5 arttığı belirtildi.

Lyu, Çin’in dış ticaretinin ülke ekonomisinde devam eden toparlanma ve hükümetin işletmecilerin zayıflayan dış talebin getirdiği zorluklara aktif bir şekilde yanıt verirken pazar fırsatlarını etkin bir şekilde yakalamasına yardımcı olmak için uygulamaya koyduğu bir dizi politika önlemi tarafından büyük ölçüde desteklendiğini söyledi. .

Xinhua, Çin’in dış ticareti ivme kazandıkça, denizaşırı mallarla dolu nakliye konteynırlarının sayısının önemli ölçüde arttığını belirterek, ülke çapındaki büyük limanlardaki artan faaliyete atıfta bulundu.

Scroll to Top