Küresel Ticari Ürün Numarası (KTÜN) Kılavuzu Yayımlandı!

Yararlanıcılar İle İncelemeci Kuruluşlara Yönelik Hazırlanan Küresel Ticari Ürün Numarası (Ktün) Kılavuzu Ticaret Bakanlığı tarafından yayımlanıdı.

2022 tarihinde 5986 sayılı E-İhracat Destekleri Hakkında Karar ile e-ihracat yapan şirketler/girişimciler için birçok farklı konularda destekler yürürlüğe girmiş, bu desteklere başvuru koşulları arasında ürünlere ait GS1  Türkiye’den alınmış Küresel Ticaret Ürün Numarası da yer almıştı.

Ticaret Bakanlığı e-ihracat girişimcilerinin GS1 Türkiye’den alacakları Küresel Ticaret Ürün Numarası ve bu numaraların doğrulaması için yol gösterici nitelikte bir rehber yayımlandı. 

Küresel Ticaret Ürün Numarası ve GS1 Sistemi hakkında yararlanıcıları bilgilendiren rehbere göre www.gs1tr.org sitesine kayıt yaptıran firmaların öncelikle bir ön ek numarası almaları gerektiği, bu önek numarasını kullanarak sahip oldukları ürün çeşidine göre belirli sayıda KTÜN numarası alabilecekleri vurgulanmıştır.

Diğer taraftan  firmaların aldıkları KTÜN numaralarının, ait olduğu ürüne ait marka bilgisi, ürün içerik bilgisi, ürün fotoğrafları, kategori bilgisi girilerek GS1 Activate sistemine kaydedilmesi gerektiği belirtilmiştir.

Ürün Doğrulma Yazılımı İle Ürün KTÜN Numaraları Sorgulanabilecek

Ürün Doğrulama Yazılımı sayesinde Kamu Kurumları e-ihracat desteklerinden yararlanan firmaların ürünlerine ait KTÜN numaralarını  https://urunkimlikkarti.gs1tr.org/#/login/system adresinden sorgulayarak ürün bilgilerini doğrulma imkanına sahip olacak. 

Konuya ilişkin Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan “E-İhracat Destekleri Kapsamında Yararlanıcılar ile İncelemeci Kuruluşlara Yönelik Hazırlanan Küresel Ticaret Ürün Numarası (KTÜN) Kılavuzu”  ulaşmak için lütfen tıklayınız. 

Kaynak: Ticaret Bakanlığı

#eihracat #eihracatdestekleri #ktün #gtin

Paylaş:

Scroll to Top