Zalando, Markaları Platformdan Kaldırıyor!

Avrupanın e-ticaret devi Zalando, ürün yelpazesini modernize ediyor. Bu kapsamda 30 Haziran’da bazı markaların ürünlerini kaldırmayı planlayan pazaryeri, belirlediği markaların verilerini platformdan tamamen silinecek.

Zalando, Mart 2023 başlarında 2022 yıllı finansal verilerini  açıkladı. Bu verelere göre şirketin 2022 yılı faiz öncesi karı bir önceki yıla göre yüzde 60 azaldı . Bunun sonucu olarak, şirket yakın zamanda yüzlerce kişiyi işten çıkaracağını duyurdu. Ayrıca, bu yılın ilerleyen dönemlerinde satıcılar için pazaryeri komisyon oranlarını artıracak .

Markalara Liste Dışı Bırakılacakları E-Posta ile Duyuruldu

Platform, çeşitli Alman üretici markalarına gönderdiği e-postada artık Zalando’nun ürün yelpazesi stratejisinin bir parçası olmadıkları konusunda bilgilendirildi. Bu markaların ürünleri 30 hazirana kadar tüm Zalando pazaryerlerinden kaldırılacak ve ardından markaların verileri tamamen silinecek.

“Daha fazla marka etkilenecek.”

Auden Cavill ve Jimmy Sanders gibi ünlü markalar pazaryeri listelerinden çıkarılacak, ancak platform yetkilileri daha fazla markanın bu durumdan etkileneceğini açıkladı. Tam olarak kaç markanın ve ürünün listeden çıkarılacağı henüz belirsizliğini korurken, Zalando sözcüsü Internet World’e “Bu devam eden bir süreç olduğu için şu anda bunun kaç markayı etkilediğine dair herhangi bir bilgi veremiyoruz” dedi . 

'Nicelikten çok kalite'

Platformun, listelerden çıkarılacak markaları nasıl seçtiği hala belirsizliğini koruyor. Kararın şirketin yıllık rakamlarının açıklanmasının ardından alınması, kararda açıklanan finansal verilerin etkili olduğunu gösteriyor. Basın toplantısında CEO Robert Gentz, “Rakipsiz bir seçime sahip olmak iyi, ancak asıl istediğimiz müşterilerimize ilgili ve seçilmiş bir seçim sunmaktır” dedi.

‘Müşterilerimize alakalı ve seçilmiş bir seçim sunmak istiyoruz.’

Şirket, nicelik yerine kaliteye yönelmek istiyor ve markalar, Zalando’nun ürün yelpazesinde daha büyük ve sürdürülebilir markaları tutacağından şüpheleniyor. Platforma göre, bireysel pazaryerleri ürün listelemelerinde daha fazla söz sahibi olacak ve yerel popüler markalara yer açacak. Zalando’nun yeni stratejisiyle, önümüzdeki aylarda daha fazla markanın aynı e-postayı alması kuvvetle muhtemel.

Paylaş:

Scroll to Top