Alibaba’dan Türkiye’ye Dev Yatırım

Dünyanın en büyük çevrimiçi ticaret sitelerinden Alibaba, Türkiye’ye 1 milyar doların üzerinde yatırım yapmayı planlıyor. Alibaba’nın hedefi İstanbul Havalimanı’nda bir lojistik üssü ve Ankara yakınlarında bir veri merkezi kurmak.

Alibaba Group Başkanı Michael Evans, Türkiye ziyaretinde açıklamalarda bulundu. Habere göre Evans, Türkiye’ye yaklaşık 1 milyar dolar yatırım yapacaklarını açıkladı.

İstanbul Havalimanı’nda bir lojistik üssü ve Ankara Temelli’de ise 200 bin metrekare alanda Türkiye’nin en büyük Data Center’ını kurmayı planladıklarını ifade eden Evans, “İstanbul Havalimanı’ndan Avrupa, Ortadoğu’ya yönelik e-ihracat planlarını değerlendirebiliriz” dedi. 

Evans, neden Türkiye’ye yatırım yapmak istediklerini şöyle anlattı:

“Avrupa ve Ortadoğu’ya yatırım yapmayı düşündük ama çok güçlü bir üretim üstü olması gerekiyordu. Araştırma yaparken, buranın büyük üretim kapasitesi olduğunu gördüm. Türkiye’ye inandım, burada büyük bir yatırım yapmak istedim. E-ticarette arkanızda büyük bir üretim gücünün olması gerekiyor. Dünyada da tek avantajlı ülke Türkiye.”

Bakan Nebati ile görüşmesinde neler konuşuldu?

Evans, Türkiye ziyaretinde Ankara’da Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile de görüştü. Görüşmenin ardından Bloomberg HT’nin sorularını yanıtlayan Evans, “Toplantının altyapı ve bulut bilgi işleminde ileriye dönük yatırımlar yapmamız adına bizi cesaretlendirdiğini düşünüyorum” diye konuştu.

Alibaba Group, 2018 yılında 728 milyon dolarlık bir yatırımla Trendyol’un yüzde 75’ini bünyesine katmıştı. Trendyol’daki hisse payını yüzde 86,5’e çıkaran Alibaba Group Başkanı Evans, “Trendyol’un Türkiye hükümetinden ciddi destek alacağı hissine kapıldım” dedi.

Ayrıca, Trendyol’daki paylarını artırmadan önce kendilerine “Türkiye bunun için doğru bir yer mi?” diye sorduklarını ve üzerinde çok düşündüklerini belirten Evans, Türkiye’ye yatırım yaparken üç önemli noktaya odaklandıklarını söyledi: Coğrafi konum, ülkedeki mevcut üretim tesislerinin durumu ve Türkiye’de bu işi yönetebilecek insan kaynağı olup olmadığı.

BAYKAR VE TOGG'a Büyük Övgü

Evans, Sanayi veTeknoloji Bakanlığının Türkiye’den 2023 yılına kadar 10, 2030 yılına kadar ise 100 Turcorn (değeri 1 Milyar Amerikan Dolarını aşan özel şirket) çıkarma vizyonunu çık önemsediklerini belirterek, “Önümüzdeki dönemde pek çok alanda dünyada adından söz ettirecek Türk teknoloji şirketlerini ortaya çıkacağına eminim. Türkiyede çok nitelikli bir insan kaynağı var. Baykarı ziyaretimde dünyada örneği almayan teknolojiler geliştiren, insansız hava aracı teknolojilerinde öncü bir Türk şirketi gördüm. Dünyada çok sayıda ülkenin üzerinde çalıştığı mobilite çözümleri konusunda Togg’la Türkiye’nin kat ettiği mesafeyi gözlemledim” ifadelerini kullandı.

Paylaş:

Scroll to Top