Amazon, Avrupa'da Sipariş Karşılama Maliyetlerini Artırıyor!

Amazon, çok kanallı sipariş karşılama hizmetinin maliyetlerini artırdı. Yeni ücretler, önümüzdeki aydan itibaren Avrupalı satıcılar için geçerli olacak. E-ticaret devine göre artış, enflasyon nedeniyle artan operasyonel maliyetlerden kaynaklanıyor. 

Son zamanlarda, Zalando ve eBay de ekonomik yavaşlama karşısında satıcı ücretlerini artırdı . Ayrıca Amazon, lojistik hizmeti Fulfillment by Amazon’u (FBA) kullanan satıcılara fayda sağladığı için son zamanlarda piyasa yetkilileri tarafından araştırıldı.

Parsek Boyutu ve Büyük Boy Kategorisi Fiyatlardan Etkilendi

Amazon, satıcı platformunda bir duyuru yayınladı . Şirketin çok kanallı sipariş karşılama hizmeti (MCF), Amazon dışındaki siparişler için lojistik hizmetler sunuyor. Koli boyutu ve büyük boy kategorisi fiyat değişikliğinden etkilenirken, zarf boyutu çoğunlukla değişmeden kalmıştır. Ayrıntılı ücretler Amazon tarafından burada listelenmiştir . Yeni fiyatlandırma 7 Nisan’da uygulanacak.

Artan İşletme Maliyetlerini Yansıtın

Perakendeciler kendi fiyatlarına bu durumu yansıtmak zorunda kalacak. Bir satıcı forumunda perakendeciler, sonuç olarak kendi fiyatlarını artırmak zorunda kalacaklarını söyleyerek hayal kırıklığına uğradılar. Platform, ücretlerin “(…) enflasyonist baskıların getirdiği artan operasyonel maliyetleri yansıtmak ve işletmeniz için sınıfının en iyisi yerine getirme hizmetleri sunmaya devam edebilmemize yardımcı olmak için” artırıldığını yazıyor.

FBA Fiyatları da Arttı

Platformdaki siparişler için lojistik hizmet olan Amazon Lojistik (FBA) fiyatları da yakın zamanda düzenlendi. Satıcı ücretleri ortalama yüzde 6,2 arttı, diye yazıyor Internet Word . Amazon Lojistik fiyatlandırması genellikle yılda bir veya iki kez ayarlanır.

Amazon Lojistik ücretleri ortalama yüzde 6,2 arttı.

Amazon, şirket içi sipariş karşılama hizmetlerini kullanan satıcıları tercih ettiği için soruşturma altında olduğundan, konu oldukça hassastır. Geçen yılın sonunda Amazon, rakip ürünler için ikinci bir Satın Alma Kutusu oluşturmak üzere Avrupa Komisyonu ile anlaştı .

Paylaş:

Scroll to Top